Stavební spoření zažívá renesanci – úvěry rostou o desítky procent, zvyšuje se zájem i o nové smlouvy

29.10.2024

Praha, 29. 10. 2024 - Stavební spořitelny v České republice vykazují za tři čtvrtletí letošního roku výrazný růst, a to jak v objemu poskytovaných úvěrů, tak v počtu i objemu nově uzavřených smluv. Od ledna do konce září poskytly stavební spořitelny více než 36 tisíc úvěrů (36 108) v celkové hodnotě téměř 37 miliard korun (36,719 miliard Kč), což představuje meziroční nárůst o 40,2 %. 


Zvyšuje se také počet a zejména objem nových smluv stavebního spoření – ve stejném období bylo uzavřeno 339 721 nových smluv, oproti loňským 324 287 smlouvám jde o přibližně 6% nárůst. Celková cílová částka u letošních smluv činí 233,6 miliard korun, meziročně je vyšší o více než 19 miliard korun.

‚‚Původně to vypadalo, že rok 2024 nebude pro stavební spoření nijak zvlášť příznivý, ale výsledky nás mile překvapily. Stavební spořitelny zažívají skutečnou renesanci a oba klíčové ukazatele, nové smlouvy i úvěry, dynamicky rostou,‘‘ uvedl Pavel Čejka, místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Průměrná výše úvěru se drží kolem 1 milionu korun a více než polovinu nově poskytnutých úvěrů tvoří nezajištěné úvěry, především na rekonstrukce domů a ekologické, energeticky úsporné projekty. Zájem o financování těchto projektů prudce roste, a to i díky dotačnímu poradenství, které stavební spořitelny od března letošního roku začaly poskytovat.

‚‚Lidé znovu objevují výhody úvěrů ze stavebního spoření, které v kombinaci s dotačními programy jako jsou Oprav dům po babičce nebo Nová zelená úsporám umožňují realizovat nákladnější projekty i v řádu jednotek milionů korun, jako jsou zateplení, výměna oken nebo modernizace vytápění, a výrazně tak snížit celkové náklady na provoz domácností,‘‘ doplnil Pavel Čejka.

Stavební spoření v poslední době získává znovu na atraktivitě i díky stabilním úrokovým podmínkám. Zatímco úroky na spořicích účtech postupně klesají, stavební spoření nabízí fixované úrokové sazby na dobu šesti let, což zajišťuje jeho výhodnost jako dlouhodobého nástroje pro spoření i investice do bydlení, a to i přesto, že státní podpora stavebního spoření se snížila na polovinu. Stavební spoření tak zůstává klíčovým nástrojem pro financování bydlení, a to jak při plánování nových investic, tak zejména při postupných rekonstrukcích a modernizacích.

‚‚I na konci letošního roku čekáme výrazný růst, až 40 %, v oblasti nezajištěných úvěrů na rekonstrukce a energeticky šetrná řešení, u stavebního spoření počítáme oproti loňskému roku s navýšením počtu nových smluv v jednotkách procent a s mírným nárůstem jejich objemu,‘‘ uzavírá místopředseda AČSS.