Energetickou transformaci domů a bytů letos nastartovalo stavební spoření úvěry za 17,7 miliardy korun

12.07.2024

Praha, 12. července 2024 - Ministerstvo financí, Ministerstvo životního prostředí a Asociace českých stavebních spořitelen podepsaly před rokem Memorandum o spolupráci v oblasti financování energetických úspor domácností. Jeho cílem bylo zajistit většímu okruhu obyvatel ČR šanci získat některou z dotačních podpor a k tomu výhodný úvěr na modernizaci domů a bytů s výhledem energetických úspor. Od začátku roku do konce května jim stavební spořitelny poskytly úvěry v částce 17,728 miliardy korun, v meziročním srovnání to bylo o 23,8 procent více. A po minulém týdnu, kdy ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta, budou pro řadu Čechů úvěry a půjčky ještě dostupnější.


Češi mají od začátku letošního roku přístup ke zvýhodněným úvěrům, poradenství a dotacím pro investice do energetických úspor na jednom poradenském místě. Zřídily ho na svých pobočkách stavební spořitelny nebo jejich mateřské banky. Aktuální čísla Asociace českých stavebních spořitelem (AČSS) potvrdila výrazný úspěch této iniciativy. 

"Za tři měsíce, od začátku března do konce května se uskutečnilo 6172 poradenských schůzek. Další majitelé nemovitostí si cestu k nové službě stavebních spořitelen rychle nachází, a to díky její dostupnosti a kvalitnímu poradenství," říká Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS)
"Jen v květnu projevilo zájem o dotaci Nová zelená úsporám 765 Čechů, program Oprav dům po babičce zaujal 666 zájemců. Ve stejném měsíci byly v tomto programu podepsány smlouvy s dosud nejvyšší průměrnou výší úvěru 1,429 milionu korun. Nejčastěji lidé navštívili poradenská centra ve Středočeském, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji," rekapituluje květnová čísla Martin Vašek, člen Prezídia Asociace českých stavebních spořitelen.

Zelená transformace se díky této spolupráci posunula, i když se jí zatím nepodařilo naplnit vládní strategii – zvýšit v oblasti bydlení a udržitelnosti tempo renovací až na 3 % objektů ročně. Dosavadní dynamika rekonstrukcí rodinných i bytových domů se pohybuje zhruba kolem 1 %.

Teprve v kombinaci s dalšími produkty, zejména zvýhodněnými úvěry, mají majitelé starších a nehospodárných nemovitostí i bez vlastních úspor šanci získat dostatek financí na modernizaci objektů.


"Průměrná výše úvěrů ze stavebního spoření, obvykle v kombinaci s dotačním titulem na některé z energeticky úsporných opatření, činí kolem 500 tisíc Kč. Vyšší úvěry, až okolo 1,5 milionu Kč požadují majitelé nemovitostí na komplexní rekonstrukce v rámci programu Oprav dům po babičce, tedy zejména na kompletní zateplení, výměnu oken i dveří a instalaci nových technologií pro vytápění nebo fotovoltaiky," vysvětlil Michael Pupala, 1. místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen. 

Poté, kdy Bankovní rada ČNB snížila 27. června 2024 základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta a dostala se na nejnižší úroveň od počátku dubna 2022, budou pro lidi dostupnější i další úvěry a půjčky k ekologickým úpravám bydlení.

Již dnes jsou patrné vyšší objemy poskytovaných úvěrů. Stavební spořitelny letos poskytly úvěry v objemu 17,728 mld Kč, který je o více než 23 % vyšší než loni. Zvyšují se ale i finanční objemy nových smluv stavebního spoření. Zatímco v loňském roce za prvních 5 měsíců roku uzavřely stavení spořitelny nové smlouvy v objemu 118,6 miliardy korun, letos to bylo za stejné období 136,1mld.Kč. 

"Nárůst objemu nových smluv, a tedy i cílových částek stavebního spoření je částečně ovlivněn tím, že podle rozsáhlého průzkumu AČSS Češi, kteří bydlí ve vlastním, nebo to plánují, tak ve 13 % k financování svého bydlení využívají právě stavební spoření. Také úspory ze stavebního spoření jsou po těch vlastních druhými nejčastějšími, které žadatelé používají k pokrytí nároku na hypotéku – zhruba pětina naspořených prostředků pochází právě ze stavebního spoření," dodal Pavel Čejka, místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Podle stejného průzkumu by i na rekonstrukci bydlení použilo úspory ze stavebního spoření 13 % dotázaných a desetina by si vzala úvěr ze stavebního spoření. Stavební spoření bylo hlavním tématem průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen v květnu 2024, z něhož mimo jiné vyplynulo, že třetina Čechů oceňuje možnost získat úvěr za zvýhodněných podmínek.

Podpisem memoranda a spoluprací dotčených ministerstev se stavebními spořitelnami chceme dosáhnout toho, aby se zvýšil počet lidí, kteří se mohou pustit do energeticky úsporných renovací svých domů. Tím si jednak sníží měsíční náklady na energie, což v konečném efektu povede k menšímu počtu domácností ohrožených energetickou chudobou, tak zároveň přispějí k lepšímu životnímu prostředí snížením emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Od spolupráce si také instituce slibovaly posílení energetické soběstačnosti českých domácností a tím celé České republiky.